Завдання 5. Три ложки нової інформації за щастя-здоровля української мови!

Привіт! Одразу про зустрічі 🙂

Ми знаємо, що ви вже зачекалися зустрічей в реалі.

Ми активно працюємо над цим працюємо. На цій карті позначені міста, де записалися координатори з-поміж вас для організації зустрічей. Ми з ними вже сконтактувалися і координатори працюють над організацією зустрічей.

Якщо Ви маєте бажання організувати зустріч мовомарафонців у своєму місті – заповніть, будь ласка, ось цю форму.

Тим часом в Києві вже успішно пройшла перша зустріч. Наступна зустріч у Києві відбудеться 10 вересня о 14 годині у ресторані One Planet (вул. Кожум’яцька, 16а). Реєстрація за цим посиланням.

Screenshot

 

Три ложки нової інформації за щастя-здоровля української мови!

Діалектизми — це ті особливі місцеві «родзинки», якими вирізняється кожна місцевість, чи то слова, функціонування яких обмежується територією певного діалекту.

Загалом територіально українська мова поділяється на три великі наріччя: північне (поліське), південно-західне та південно-східнe (куди відноситься і Харківська область). Вони складаються із окремих діалектів, які в свою чергу поділяються на ще менші — говірки. Кожен із цих підвидів  відрізняється один від одного, перш за все, різними назвами предметів, явищ, вимовою звуків, побудовою фраз.

Ось наприклад, східноукраїнські діалекти зазнали знач­ного впливу російської мови, західноукраїнські — поль­ської, румунської та інших.

Запам’ятай, існування діалектів не шкодить літературній мові, а  навпаки, є джерелом збагачення, опорою, резервом і запорукою розвитку літературної мови, тоді як суржик – негативне явище в нашій мові, з яким потрібно боротися

 

diakekty-asd-orig

 

Ось вам підбірка зі слів з різних регіонів

 

Філіжанка (Галичина) – чашка

Тормозок (Донбас) – продукти з дому для перекусу на роботі

Єблучко (Волинь) – яблуко

Миска (Полтавщина) – глибока тарілка

Кастрюльщик (Одеса) – таксист, або інша професія, що пов’язана із транспортом

Ракли (Харківська обл) – студенти семінарії

Бузько (Тернопільска обл.) – лелека

Гумка (Херсонщина) – магазин секонд-хенду

Німа (Полтавська обл.) – немає

Гишки (Тернопільска обл.)- холодець

Ружа (Галичина) – троянда

Просю (Полтавська обл) – прошу

Кугут (Буковина) – півень

Фраїрка (Закарпатська обл.) – дівчина

Мать (Донецька обл.) – мабуть

Самокатка (Вінницька обл.) – велосипед

Тамички (Чернігівська обл.) – там

Моторка (Закарпатська область) – мопед

 

Словечки та типову фонетику можна підгледіти та підслухати у чудовому проекті телеканалу ЗІК про діалекти заходу України “Говірник”. Радимо передивитися кілька коротеньких програм заради натхнення та розширення власного словникового запасу.

 

Ловіть важливу заувагу за темою!

Типовим зворотом західна/східна Україна, ми самі кличемо лихо.

Адже у цій знайомій фразі насправді захований НЛП прийом розділення України чітко на дві частини. Як, наприклад, Корею регулярно розділяли свої ж громадяни. Але якщо там прірва між двома країнами вже майже нездоланна, то у нас існує одна унітарна держава. Відповідальні українці вже давно не вживають ці фрази, бо для опису різних частин країни варто говорити Захід/ Схід/ Північ/ Південь України. Ця проста формула ще зробить багато добра нам усім, повірте!

 

І тепер надважливе завдання для бігунів обох доріжок

Давай кожний зробить відео, у якому покаже та розкаже про улюблене місце у місті/селищі з уживанням улюблених діалектних слів! Можна також зробити допису у соціальній про таке місце, прикріпивши до нього гарненьку світлину.

Якщо ж ви вирішили все ж зробити відео, то якість самого відео не відіграє значної ролі. Хай просто воно буде щире та прикольне, і ви на ньому говоритимете українською! Бажано зробити його до 1 хв. Завантажуйте його у соціальні мережі і не забудьте додати правильний хештег #мовомарафон та надсилати посилання нам на пошту movomarafon.in.ua@gmail.com.

Це нескладне завдання треба виконати, щоб розказати про те, як мовомарафон розрісся та розпускає квіточки у Києві, Харкові та ще багато де! Прояви фантазію та розкажи, що цікавого є поруч з твоєю домівкою! Зовсім короткий приклад вже можна переглянути тут  (його записала Світлана Охович – організаторка першого Мовомарафону, який відбувся у лютому-березні цього року у Харкові).

P. S. Якщо ви раптом відчуваєте втому чи певну кризу Мовомарафону, обов’язково виконайте це завдання! Погляньте на своє місто та мовний експеримент іншими очами! Також не соромтеся поділитися враженнями на сторінках мовомарафону та розказати про те, що вас турбує. Разом щось вигадаємо!

 

unnamed