Завдання 4. Література

“Вересневе сонце гріло м’яко й лагідно. Соняшні плями тремтіли на доріжках, посипаних жорствою. Фонтан плюскотів, і ясні струмки перебігали на великі й круглі фонтанні мушлі. Малі діти гуляли на майданчику коло фонтану, наспівуючи, присідаючи, розкидаючи руками: “Отакий високий! Отакий широкий! Це про пиріг…Серафікус куняв. Дівчинка коло нього копирсалася в засімченому поросі”

Віктор Домонтович “Доктор Серафікус”

З першими вересневими днями вас, наші витривалі мовомарафонці! Посуржикували ми на цьому тижні просто-таки неперевершено, і в нас уже назбиралася ціла тека скріншотів із вашимими словничками 🙂 Але тепер настав 9-й день нашого забігу, і Віктора Домонтовича (автора перших інтелектуальних романів у літературі українського модернізму) в епіграфі ми згадали зовсім недарма, адже у сьогоднішньому 5-му завданні мова піде про найцікавіше, найпрекрасніше, найчарівніше, найзагадковіше – про літературу. Так-так, минулі вихідні у нас були кіношними, а ці будуть літературними 🙂 Отож не куняємо, як доктор Серафікус на сонечку, а нумо зачитуватися!

Але спочатку, щоб не загубитися у широчезних просторах укрсучліту, порадимо вам декілька знакових творів часів нашої незалежності, які варто прочитати, щоб і задоволення отримати і мати уявлення про літпроцес останніх 25 років незалежності.

Проза

 1. “Польові дослідження українського сексу”, “Музей покинутих секретів” Оксани Забужко
 2. “НепрОсті” Тараса Прохаська
 3. “12 обручів”, “Лексикон інтимних міст” Юрія Андруховича
 4. “Воццек” Юрія Іздрика
 5. “Ворошилов-Град” Сергія Жадана
 6. “Слуга з Добромиля” Галини Пагутяк
 7. “Культ” Любка Дереша
 8. “Переказки”, “Андріївський узвіз” Володимира Діброви
 9. “Танґо смерті”, “Діви ночі” Юрія Винничука
 10. “Згори вниз. Книга страхів” Тані Малярчук
 11. “Солодка Даруся”, “Черевички Божої матері” Марії Матіос
 12. “Століття Якова” Володимира Лиса
 13. “Історії про троянди, дощ і сіль» Дзвінки Матіяш
 14. “Вечірній мед” Костя Москальця
 15. “Фелікс Австрія”, “Сьомга” Софії Андрухович
 16. “Гамлет”, “Павлік Морозов”, “Рух життя, або Динамо” Леся Подрев’янського
 17. “Мати все” Люко Дашвар
 18. “10 слів про вітчизну і стільки ж про себе” Олексія Чупи
 19. “Saint Porno” Богдана Логвиненка
 20. “Ґудзик” Ірен Роздобудько

Якщо ви раптом пошановувач фантастики чи фентезі рекомендуємо: “Твердиня”, “Бот” Макса Кідрука, “Ритуал” Сергія та Марини Дяченків, “Лісом, небом, водою” Сергія Оксеника.

Поезія

 1. “Господь симпатизує аутсайдерам”, “Динамо-Харків”, “Марія” Сергія Жадана
 2. “Календар любові”, “Ю”, “Після прози”,  Юрка Іздрика
 3. “Автостоп”, “Новий закон Архімеда” Оксани Забужко
 4. “Екзотичні птахи і рослини”, цикл “Листи в Україну” Юрія Андруховича
 5. “Мадонна перехресть” Ліни Костенко
 6. “Ми помрем не в Парижі” Наталки Білоцерківець
 7. “Метрофобія” Мирослава Лаюка
 8. “Абрикоси Донбасу” Любові Якимчук

Якщо ж у вас раптом десь живе мрія стати справжнім знавцем української літератури, ось вам підбірка веб-порталів, з яких можна дізнаватися про новинки сучасної української літератури, а також україномовні перекладні видання:

Порефлексували, похвалили, дали серйозні матеріали, і тепер можемо повернутись до прекрасного. Чи любите ви читати так, як це любимо ми? О, ви любите, повірте! Можливо, ще про це не знаєте, бо не зустріли саме ВАШУ книжку.

Спробуємо вам з цим допомогти. І неважливо, чи ти вже є справжнім книжковим хробаком як згаданий доктор Серафікус, чи лише збираєтеся отримати таке почесне звання: завдання нижче до снаги кожному.

1

Зустрічі мовомарафонців

Хвилинка вашої уваги перед тим як переходити до завдань. Ми дуже хочемо аби відбулося якомога більше зустрічей між вами по всьому світу. Фізично, ми це не можемо це організувати. Тому ми розраховуємо на вашу самоорганізацію і шукаємо координаторів зустрічей мовомарафонців. Зустріччю може бути звичайне спілкування за кавою-чаєм, вікторина, конкурс тощо. Від нас волонтери-організатори отримають максимальну допомогу і сприяння. Якщо Ви хочете організувати зустріч мовомарафонців у своєму місті – заповніть будь ласка оцю форму.

Кількість учасників у своєму місті можете подивитися на карті.
Нагадуємо також, що в Києві 3 вересня о 14-30 у KMArt Yard (вул. Волоська, 8/5) пройде перша зустріч мовомарафонців. Швидка реєстрація за цим посиланням.

 

А тепер нарешті четверте завдання 🙂

Якщо ви на доріжці з повним зануренням, то на вас у ці вихідні чекає аж двійко завдань, то готуйтеся до олітературнення по повній програмі 🙂
1) Виберіть собі у книжковій крамниці (або ж позичте чи візьміть у бібліотеці) одну книжку сучасної української літератури, сфотографуйте обкладинку та напишіть у ФБ допис, чому саме цю книгу ви обрали собі для читання на найближчі тиждень-другий Мовомарафону. Якщо вам більше до вподоби класична українська література романтизму, реалізму чи модернізму, або ж у вас давно була мрія щось дочитати недочитане зі школи чи університету – вперед, саме час її здійснити 🙂 Якщо ж ви любите “зарубіжку” – це може бути також перекладений твір чужоземної літератури. Головне аби книга була українськомовна!

2) Ну і поезія, поезія, поезія…Життя зовсім одноманітне без неї, а тим паче гарної українськомовної поезії – хоч греблю гати. Є вибір на всі смаки й уподобання. Отож, любі мовомарафонці, друге завдання: знайти нову для вас українськомовну поезію, вивчити її напам’ять і записати відео з її читанням. Так-так, ось і почався він, справжній моцний Мовомарафон 🙂 Не лякайтеся, якщо поки що бракує сміливості зважитися на такий крок із відео, можна просто зробити допис у фб із вашою улюбленою поезією і прикріпити до неї файненьку натхненну світлинку.


Однак, сміливці, що позаписують відео гарантовано отримають від нас гарнюні подарунки, тож поміркуйте про те, щоб розбудити актора й артиста з глибоким поетичним голосом, який десь глибоко всередині вас дрімає.

Нехай оці дівчата, що так природно й ніжно читають вірш Дмитра Лазуткіна “Твоя порядність така спокуслива” вас надихають. 

Лагідним же марафончикам пропонуємо піти до книгарні, обрати будь-яку книгу, що впала в око і зробити з нею гарний селфач\самознимку\самчик\самусь\самосвітлик\. Ну і, звісно, напсиати у дописі, чому саме ця книжка спатиме разом з вами під подушкою найближчий тиждень Мовомаарафону.

І обираючи книжку, дослухайтеся до мудрого кота Інжире – він дурного не порадить!

2

unnamed