Завдання 3. Суржик такий суржик

Вчора минув  шостий день нашого забігу, і, мусимо зізнатись, ви всі справжні молодці! Ділилися своєю мотивацією, потішили чудовими відгуками про кіно, активно питали, писали, читали, слідкували за подіями… Тож шостий день – політ відмінний!

І ось тут головне його вберегти, і, бува, не впасти в річку чи куди-там, бо як нам відомо від наших друзів з Харкова, які взимку проводили перший Мовомарафон: 5-6 день є найскладнішими, а перетинають цю межу тільки насвправжки наполегливі й цілеспрямовані.

Отож, дамо вам на підтримку кілька порад-нагадувань, що варто робити, аби перехід на українську здавався легким і приємним. Багато з цих порад можуть видаватися очевидними, однак реалізація часто є  набагато складнішою. Тому для підтримки  радимо час від часу заглядати в цю картинку, щоб нагадувати собі про етапи, необхідні на шляху до україномовності та для підтримки хорошої мовомарафонської форми 🙂

10porad_social

Зміцнили себе трохи мотивацією, а тепер переходимо до 3-го завдання нашого забігу. Отже, суржик!

Такоє-сякоє, шо, бумага, магазін, бистро, корочє, ізвіняюсь, зачєм, скільки стоїть, астанавітєсь – хто сказав, що це наші ліпші друзі? Вони швидше вороги справжньої української, тож дамо бій суржику в нашій мові, а особливо – в голові.

Тепер важлива штука! Майже всі українці вживають суржикові слова – більшою чи меншою мірою. Тому нема чого соромитися, якщо у вашому лексиконі такі слова присутні – їх треба просто знайти і трішки попрацювати над тим, щоб замінити на суто український відповідник. Насправді це не так складно, оскільки щоденна активна лексика людини складається з тих самих 30-40 активних фраз і слів, якими ви послуговуєтеся.

14191293_1082678571822957_1656866455_o copy2

 

І ось нарешті завдання!

Мовомарафонцю повного занурення, випишіть собі оці 20-30 суржикових слів, які ви найбільш часто вживаєте у щоденному спілкуванні. Навпроти них запишіть україномовні відповідники, які ви хотіли б увести в свою мову на заміну сужику. Можете записувати в словник також ті україномовні слова і вирази, які ви забуваєте вживати, але дуже хотіли б. Нехай це буде ваш особистий міні-словник! Оформіть його в цікавому й привабливому для вас вигляді. Це може бути кілька наліпок, приклеєних до робочого монітору, або надрукований аркуш, який можна вклеїти в записник, повісити біля столу або прикріпити магнітами до холодильника. А якщо ви мінімаліст/ка – можете просто зробити собі файл на робочому столі. Головне – аби ви раз і, будемо сподіватись  – назавжди, задетектили для себе ці слова.
Напишіть поста про враження від складання такого міні-словника та про суржикомовні слова, які, як ви виявили, найбільше засмічують вашу мову. А якщо не боїтеся поділитися усім вашим списком – сфотографуйте його та додайте до допису.

Лагідний мовомарафонцю, окрім словника суржику ми пропонуємо спробувати розмовні навички українською. А саме поспілкуватися українською в магазині, на вулиці з незнайомцями, чи з друзями. Напишіть про свої враження.

Не забувайте додавати хештег #мовомарафон, а також надсилати результати вашої копіткої праці нам на пошту movomarafon.in.ua@gmail.com.

На виконання завдання маєте час до вечора четверга. Нехай розумний кіт Інжир надихає вас виловлювати слова-паразитів з вашої мови ☺

 

Picture4

14171977_1650285198617503_1653833435_n12802969_968892849824521_970013580795093041_n